Ssaki

Ssaki

Ssaki (Mammalia) – są to zwierzęta należące do kręgowców, których cechą cechą charakterystyczną jest występowanie gruczołów mlekowych u samic, posiadanie owłosienia w postaci włosów lub futra oraz stałocieplność .

Zdecydowana większość zwierząt z gatunku ssaków ma temperaturę ciała w przedziale 36-39 °C. co umożliwia im aktywny tryb życia w zróżnicowanych środowiskach. Ssaki możemy spotkać od mroźnych obszarów podbiegunowych do gorących tropików. Od zimna chroni je futro i tłuszcz a wydzielanie potu i szybki oddech pomagają pozbyć się nadmiernego ciepła.

Zwierzęta należące do gatunku ssaków żyją w różnych środowiskach od wody poprzez ląd a nawet powietrze. W środowisku wodnym możemy spotkać walenie i syreny, na lądzie żyje większość znanych nam gatunków, natomiast powietrzną opanowały np. nietoperze. naukowcy szacują ,że obecnie żyje na świecie blisko 5500 gatunków ssaków.

Największym rzędem ssaków co do liczby gatunków są gryzonie, które występują w liczbie ponad 2200 gatunków. Kolejny rząd o podobnej liczbie gatunków są nietoperze – znane jest ok. 1100 gatunków.

Z kolei grupa , która ma najmniej przedstawicieli to słoniowate , gdzie w jej obrębie występują tylko trzy gatunki , a także mrównik, gdzie gatunek ma tylko jednego przedstawiciela jednego przedstawiciela. W porównaniu z innymi zwierzętami liczba ssaków jest stosunkowo niewielka

Płetwal błękitny to niewątpliwie największy ssak jaki żyje współcześnie na ziemi. Jego wymiary dochodzą do 30 m długości i 180 ton wagi.

Najmniejsze ssaki jakie możemy spotkać w świecie zwierząt to nietoperze i ryjówki. W rodzinie nietoperzy jej najmniejszym przedstawicielem jest nietoperz kitti z południowo-wschodniej Azji, który waży zaledwie 1,5 g, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 15 cm. Inne maleńkie zwierzątko to ryjówka etruska waży 2 g, a jej długość łącznie z ogonem to zaledwie 4 cm.

Dział zoologii zajmujący się ssakami to teriologia.