Soból (Martes zibellina)

Soból (Martes zibellina)

Tajga jest terenem szczególnie cennym dla myśliwych. Liczne ich zastępy, zarówno w Eurazji, jak i w Ameryce Północnej, osiedlone w niedostępnych lasach, polują na zwierzęta futerkowe, których skórki na rynkach światowych osiągają wysokie ceny. Wśród zwierząt futerkowych jednym z najcenniejszych jest soból.

Soból (Martes zibellina) zamieszkuje wyłącznie górskie lasy tajgi północno-azjatyckiej. Jest niewielkim zwierzęciem o długości ciała do 60 cm i ogona do 20 cm. Futro ma gęste, miękkie, jedwabiste, barwy jasnożółtobrunatnej do ciemnobrunatnej. Mimo że jest mieszkańcem lasu, przebywa głównie na ziemi. W razie jednak potrzeby soból chroni się na drzewach, przy czym umiejętnie przeskakuje z jednego drzewa na drugie, a także zeskakuje na ziemię. Zazwyczaj tylko samice w czasie opieki nad młodymi przebywają w norach lub w dziuplach drzew, jednak zawsze w dolnej części pnia. Soból jest bardzo dobrze przystosowany do odbywania długich wędrówek po śniegu. Jego duże podeszwy są szczelnie pokryte elastycznymi włosami, co powiększa ich powierzchnię.

Poza okresem rozrodu soból żyje samotnie, zamieszkując swe nory pojedynczo. Również każdy osobnik rozporządza indywidualnym rewirem łowieckim. Ruja trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia. Długość ciąży wynosi 250-300 dni. Młode rodzą się zwykle w końcu marca lub w kwietniu. W jednym miocie są przeważnie 3-4 młode, które otwierają oczy po upływie 30-35 dni i w tym czasie oprócz mleka matki zaczynają otrzymywać stały pokarm. Pod ciągłą opieką matki pozostają do połowy lipca, a opuszczają ją na stałe dopiero po wrześniu. Soból żyje około 15 lat.

Pożywienie tego zwierzęcia, prowadzącego nocny tryb życia, jest bardzo urozmaicone i zależy od pory roku oraz zamieszkiwanego terenu. Główną zdobycz stanowią drobne gryzonie i inne małe ssaki, ptaki i jaja oraz owady. Żywi się także chętnie pokarmem roślinnym, zjadając nasiona limb syberyjskich i jodeł, rozmaite jagody i orzechy. W przeciwieństwie do rosomaka soból nie gromadzi zapasów, a schwytaną zdobycz zjada od razu.