Pracujące ssaki

Pracujące ssaki.

Jeżeli chodzi o psy to nie wszystkie spędzają swoje życie na kanapie wylegując się w ciepełku i delektując smakołykami podsuwanymi przez kochającego pana czy pańcię ;-))

Są zwierzaki , które muszą zapracować na ” wikt i opierunek” czyli na pełna miskę i ciepłą budę . Mówi się o nich psy pracujące i możemy je spotkać zarówno na wsiach jak i wielkich miastach.

Jednym z takich miejsc gdzie możemy spotkać psy pracujące jest policja i służby ratownicze. Oczywiście nie wszystkie psy nadają się do pracy , chyba nikt nie wyobraża sobie np, jamnika w roli psa tropiącego lub ratowniczego.

Psy, które potem używane są do pracy w ratownictwie muszą przejść bardzo specjalistyczne szkolenie. Uczą się tam odnajdować ludzi przysypanych lawinami śnieżnymi , przysypanych w ruinach budynków. Nie odczuwają przy tym leku i potrafią wyczuć zapach żywej osoby nawet do 20 metrów pod ziemią.

Kiedy priorytetem jest czas , użycie dobrze wyszkolonego psa podnosi szanse na powodzenie akcji nawet o 80%. Jeszcze nie powstało żadne super nowoczesne urządzenie , które mogłoby zastąpić psi nos. Do pracy w ratownictwie najlepiej nadają się Golden Retrievery, bernardyny, owczarki niemieckie.

Psy „mundurowe” czyli psy służące w policji świetnie sprawdzają się w tropieniu przestępców, obronie przed napastnikami czy pościgach za złodziejami. Nieocenione jest ich przydatność w straży graniczne, gdzie ich węch jest niezwykle pomocny w odnajdywaniu przemycanych narkotyków czy papierosów. Psy po odpowiednim wyszkoleniu potrafią również odnajdywać ukryte materiały wybuchowe oraz broń.

Istnieje wiele dziedzin , gdzie psy są wykorzystywane do pracy np, pilnowanie stad owiec czy bydła , prowadzenie ludzi niewidomych , psy pracują również jako opiekunowie osób niepełnosprawnych. Bardzo ważną role te zwierzęta odgrywają w dogoterapii , zwłaszcza przy pracy z dziećmi.

Do prowadzenie tego typu terapii można wykorzystywać psy różnych ras z wyłączeniem bojowych i stróżujących. Do najczęściej spotykanych należą są: Labrador Retriever, Golden Retriever, Nowofundland, Cavalier King Charles Spaniel, Berneński Pies Pasterski.