orangutan (Pongo pygmaeus)
Największą małpą azjatycką, należącą do człekokształtnych, jest orangutan (Pongo pygmaeus), występujący w lasach Borneo i Sumatry. Mogą się samodzielnie poruszać po 6 miesiącach życia. Wzrost trwa 10-12 lat. Często zdarza się, że 2-3 samice mające dzieci trzymają się razem. Orangutany żyją 30 lat. Są zwierzętami bardzo rzadkimi i liczebność ich stale maleje, w związku z czym zostały wszędzie objęte ochroną gatunkową.
Populacje orangutanów borneańskich zmniejszyły się o ponad 50% w ciągu ostatnich 60 lat, a siedlisko gatunku zmniejszyło się o co najmniej 55% w ciągu ostatnich 20 lat.
Orangutan borneański różni się wyglądem od orangutana sumatrzańskiego szerszą twarzą i krótszą brodą, a także nieco ciemniejszym kolorem. Rozpoznawane są trzy podgatunki, każdy zlokalizowany w różnych częściach wyspy. Najbardziej zagrożonym podgatunkiem są orangutany północno-zachodnie. Jego siedlisko zostało poważnie naruszone przez pozyskiwanie drewna i polowania, a pozostało zaledwie 1500 osobników. Wiele płatów siedlisk na tym obszarze jest małych i rozdrobnionych.
Orangutany północno-wschodnie są najmniejsze i można je znaleźć w Sabah i wschodnim Kalimantanie aż do rzeki Mahakam.
Orangutany centralne to podgatunek z największą liczbą zwierząt, z co najmniej 35 000 osobnikami.
Co jedzą orangutany?
Owoce stanowią około 60% diety orangutanów, w tym liczi, mangostany, mango i figi. Żywią się także młodymi liśćmi i pędami, owadami, glebą, korą drzew, a czasami jajami i małymi kręgowcami. Woda pochodzi z owoców oraz z dziupli.
Skąd pochodzi słowo „orangutan”?
Nazwa orangutan w języku malajskim oznacza „człowiek lasu”.
Czy orangutany wspinają się na drzewa?
Orangutany wyróżniają się długimi, muskularnymi ramionami oraz chwytającymi dłońmi i stopami, które pozwalają największemu na świecie żyjącemu na drzewach ssakowi kołysać się od gałęzi do gałęzi.