Ogrody zoologiczne.
Dzisiejsze ogrody zoologiczne swoją genezę wywodzą już ze starożytności, udowodniono, że ok 2000 p.n.e znane były w Chinach, Egipcie i Asyrii gdzie stanowiły rozrywkę i powód do dumy ówczesnych władców , co również miało miejsce w wiekach późniejszych.
Także Polska miała swoje zoo , dumnym posiadaczem zwierzyńca był król Jan III Sobieski .Ogród mieścił się w Wilanowie i mieszkało w nim wiele egzotycznych gatunków.
Niestety warunki jakie panowały w dawnych menażeriach czy zwierzyńcach objazdowych nie pozwalały trzymanym w nich zwierzętom na długie życie. Często padały z wyczerpania i głodu. Pierwszym ogrodem zoologicznym , jaki miał mieć charakter edukacyjny był otwarty w 1726 roku w Paryżu. Mieścił się przy sławnym ogrodzie botanicznym Jardin des Plantes.
Miano najstarszego ogrodu zoologicznego na Ziemiach polskich należy do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, który powstał w 1797 roku z inicjatywy botanika i doktora medycyny Johanna Gottlieba Schultza. Początkowo był to Ogród Botaniczny z niewielką, ale stale rozbudowywaną częścią zoologiczną. Natomiast najstarszym ogrodem stricte zoologicznym jest Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. jego otwarcie miało miejsce 10 lipca 1865 r. a od 1945 należy do Polaków.
W 1833 r. w Podhorcach powstał prywatny zwierzyniec S.K. Pietruskiego, zaś w 1874 r. został założony w poznaniu pierwszy całkowicie polski ogród zoologiczny , jego formalna rejestracja odbyła się w 1874 r.
Współcześnie największą placówka prowadzącą tego typu działalność edukacyjną jest ogród Zoologiczny w Gdańsku Oliwie, ogród zajmuje powierzchnię 136 ha.
Najbardziej znanymi propagatorami idei ochrony gatunków poprzez prowadzenie działalności ogrodów zoologicznych w Polsce , są Hanna i Antoni Gucwińscy , którzy na na antenie Tv prowadzili program ” Z kamerą wśród zwierząt”