Nietoperze wampiry.
Fauna ssaków puszcz subtropikalnych i tropikalnych Ameryki Południowej, podobnie jak fauna australijska, jest również bardzo swoista, ale przy tym niezwykle bogata zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. O jej swoistości świadczy fakt, że wiele form tu występujących nie ma odpowiedników w innych częściach świata, a z drugiej strony brak jest tutaj przedstawicieli wielu grup systematycznych zamieszkujących inne kontynenty. Spośród nietoperzy żyją tutaj między innymi liścionosy z charakterystycznym fałdem skórnym na nosie oraz wampiry.
W północnej Brazylii i Gujanie występuje nietoperz liścionos (Vampyrum spectrum), gatunek uważany uprzednio za żywiący się krwią. Ze zwierzęciem tym niesłusznie związane są przerażające legendy, gdyż liścionos — o długości ciała około 16 cm i dużej rozpiętości skrzydeł osiągającej niemal 70 cm — jest owadożerny. Żyje on w lasach, ale można go również spotkać w pobliżu zabudowań ludzkich. W ciągu dnia ukrywa się w dziuplach starych drzew, w różnych szparach zabudowań, w szczelinach skalnych, rumowiskach, gruzach itd. Poluje wyłącznie w nocy, zwłaszcza na motyle nocne stanowiące jego główne pożywienie. Zjada również owoce.
Natomiast krwią żywią się nietoperze należące do podrodziny wampirów (Desmodinae) mające zęby sieczne spłaszczone, wydłużone i ostre jak brzytwa.
Najlżejsze muśnięcie tymi zębami skóry zwierzęcia powoduje natychmiast upływ krwi. Przedstawicielem tej rodziny jest nietoperz wampir (Desmodus rotundus), gatunek południowo- i środkowoamerykański o długości ciała zaledwie około 8 cm.
Nietoperz ten nie atakuje swych ofiar w locie, lecz siada lekko na skórze, z wielką zwinnością po niej pełza, wybierając sobie najodpowiedniejsze miejsce do nacięcia. Po nacięciu skóry wypływającą krew wysysa rurką z języka i warg. Ukąszenie przez wampira powoduje stosunkowo niewielką utratę krwi u zranionego zwierzęcia czy człowieka, może natomiast wywołać poważne skutki, gdyż—jak się przekonano — nietoperz ten przenosi rozmaite zarazki, między innymi wścieklizny. W niektórych okolicach nietoperze te uważa się za roznosicieli zarazków powodujących rozmaite epidemie u ludzi i zwierząt.