nietoperz borowiec (Nyctalus noctula)
Omówione ssaki owadożerne żyją w najniższym piętrze lasu liściastego. Wśród koron drzew żyje kilka gatunków nietoperzy, przy czym niektóre z nich znajdują także kryjówki w pniach drzew. Najbardziej charakterystycznym dla tego środowiska gatunkiem jest borowiec (Nyctalus noctula). Występuje on w całej Europie, aż po daleką Północ, w Azji sięga po Japonię. Żyje także w Afryce. Długość jego ciała wynosi 6-8 cm, ogona 4,5-5,5 cm, rozpiętość skrzydeł do 38 cm, a ciężar 15-40 g. Jest jednym z pospolitszych gatunków w Polsce, gdzie można spotkać go wszędzie, poza wysokimi górami. Objęty jest ochroną gatunkową.
Ulubionym terenem przebywania borowca jest las. Występuje również w większych parkach, ogrodach, a także w osiedlach ludzkich. Spotyka się go nawet w dużych miastach. W lecie cały dzień spędza w dziuplach drzew, często w dużych skupiskach. czasem wraz z innymi gatunkami. Ostatnio za miejsce odpoczynku dziennego obiera sobie skrzynki lęgowe ptaków. Na zimę borowce przenoszą się bardziej na południe, przy czym miejsca zimowania są często znacznie oddalone od terenów zamieszkiwanych w lecie. Za pomocą obrączkowania stwierdzono, że na przykład borowce z lasów litewskich zimują w Dreźnie, w odległości 750 km od siedzib letnich.
Borowce latają bardzo szybko i wysoko, pomiędzy koronami najwyższych drzew. Nigdy nie spotyka się ich w jaskiniach. Polują dwukrotnie w ciągu nocy. Po raz pierwszy udają się na łowy wczesnym wieczorem, a w jesieni — wczesnym popołudniem, przy czym latają do zapadnięcia zupełnych ciemności. Po raz drugi wylatują tuż przed świtem i na bardzo krótko. Pokarm zdobywają i zjadają w locie. Polują na polanach, na skraju lasu, a także nad wodami. Pożywieniem borowców są chrząszcze, motyle i inne owady nawet o dużych rozmiarach i twardych osłonach ciała.
Na zimę borowce zapadają w sen, który trwa ód października do kwietnia.
Ciąża trwa 70-75 dni. Samica rodzi 1-3 młode, które są ślepe i dopiero po 6-7 dniach otwierają oczy, a w piątym tygodniu życia próbują latać.