Największe ssaki

Największe ssaki.

Największym ssakiem na świecie jest z całą pewnością płetwal błękitny, którego długość ciała dochodzi aż do 31 metrów. Płetwal błękitny zaliczany jest do rzędu waleni i jest w stanie wydawać dźwięki o natężeniu 190 decybeli, które są słyszalne dla innych płetwali nawet z odległości ponad 800 km.

Warto pamiętać także o tym, że jedynym naturalnym wrogiem tego ssaka jest orka. Ciekawostką z pewnością będzie fakt, że język dorosłego płetwala błękitnego waży aż 2700 kg, a szeroko otwarte usta są w stanie pomieścić nawet 90 ton pożywienia. Serce tego ssaka waży 600 kg, a średnica aorty dochodzi do 23 cm.

Największym żyjącym ssakiem lądowym jest słoń, zamieszkujący na obszarach afrykańskiej sawanny, w lasach oraz stepach. znane sa opowieści o tym ja to hannibal wykorzystywał słonie podczas toczonych przez swoje wojska bitew. Zwierzęta te żyją około 70 lat. Dorosłe osobniki osiągają wysokość nawet do 4,2 m i ważą aż do 6000 kg.

Elementem charakterystycznym słoni są ciosy o długości 3 metrów i wadze do 40 kilogramów. Warto pamiętać o tym, że trąba słonia liczy sobie aż 40 tysięcy mięśni, czyli znacznie więcej niż całe ciało człowieka.

Naukowcy i badacze zgodnie twierdzą, że największym zagrożeniem dla słoni jest człowiek, który nie tylko kłusuje na nie, ale także przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego.