Najmniejsze ssaki

Najmniejsze ssaki.

Ssaki są gromadą najwyżej zorganizowanych kręgowców, zalicza się do nich ponad 4300 gatunków. Ssaki żyją praktycznie we wszystkich środowiskach na kuli ziemskiej.

Jednymi z najmniejszych ssaków są ryjówki, których masa ciała waha się w granicach od 2 do 50 gramów, a długość od 3,5 do 18 cm. Zwierzątka te nie zapadają w sen zimowy, ponieważ praktycznie bez przerwy muszą jeść, aby nie umrzeć z głodu. Warto pamiętać o tym, że ryjówki bywają często mylone z myszami, jednak różnią się od nich przede wszystkim, dłuższym i bardziej wyciągniętym ryjkiem, czerwonymi zębami oraz bardzo krótkimi nóżkami.

Najmniejszym ssakiem drapieżnym jest łasica, która osiąga maksymalnie 18 centymetrów długości. Podstawowym pokarmem łasicy są myszy, a także ptasie jaja, żaby oraz jaszczurki. Warto pamiętać o tym, że łasice zamieszkują skraje lasów oraz łąki Europy, ale występują także nielicznie w Polsce, gdzie są objęte ścisłą ochroną.

Kolejnym małym ssakiem jest ryjkonos malutki, który jest najmniejszym nietoperzem świata i jednocześnie jednym z najmniejszych ssaków. W Afryce niektóre gatunki nietoperzy są zjadane przez ludzi.

W Polsce żyje całkiem spora grupa niewielkich ssaków, z których dużą część podlega ochronie.