łuskowiec stepowy (Manis temmincki)
Na stepach afrykańskich żyje ssak, któryż wyglądu przypomina nie spokrewnione z nim pancerniki i dawno wymarłe gady. Jest to łuskowiec stepowy (Manis temmincki), występujący na stepowych i pustynnych obszarach Senegalu, Zambii, Angolii, Mozambiku, Konga i Somalii. Dorosły samiec osiąga długość do 1,5 m, z czego połowa przypada na ogon. Strona grzbietowa pokryta jest dużymi rogowymi płytkowatymi łuskami, które na całym ciele tworzą pancerz o ubarwieniu żółtawo-brązowym. Łuski ułożone są jak łuski w szyszce świerku, dzięki czemu zwierzę nie ma ograniczonej ruchliwości, a w razie niebezpieczeństwa może zwijać się w kłębek. Strona brzuszna i wewnętrzne powierzchnie kończyn oraz pysk pozbawione są pancerza łuskowego, a osłonięte jedynie zrogowaciałą skórą pokrytą włosami. Głowę łuskowiec ma uderzająco małą i wydłużoną, podobnie jak inne ssaki żywiące się mrówkami i termitami. W pysku brak jest w ogóle uzębienia, natomiast istnieją bardzo duże gruczoły ślinowe, które wytwarzają lepką ciecz stale zwilżającą bardzo długi, spłaszczony ku przodowi i wysuwany język łuskowca. Stopy obu par dość wysokich kończyn mają po 5 palców. Trzecie palce przednich nóg opatrzone są potężnymi pazurami, służącymi do rozgrzebywania mrowisk i termitier.
Łuskowiec prowadzi nocny tryb życia, a dzień spędza ukryty w różnych rozpadlinach gruntu lub w wygrzebanych przez siebie jamach. Z nadejściem zmierzchu wyrusza na poszukiwanie pokarmu, który stanowią wyłącznie termity i mrówki. Kieruje się przy tym znakomicie wykształconym zmysłem węchu i smaku. Idąc dotyka językiem ziemi, wtyka go w szczeliny, pod kamienie, aż znajdzie ślad obecności pokarmu. Po dotarciu do mrowiska czy termitiery, rozrywa je pazurami, chwyta owady na lepki język i połyka je w całości. Pokarm rozcierany jest dopiero w żołądku, wysłanym grubym, zrogowaciałym nabłonkiem, za pomocą kamyków, które łuskowiec połyka podobnie jak ptaki.
Łuskowiec żyje pojedynczo. Samica rodzi zazwyczaj jedno dobrze rozwinięte młode, które przez jakiś czas nosi na swym grzbiecie.