Latające ssaki

Latające ssaki.

Nie wszystkie ssaki poruszają się na czterech łapach po ziemi. Istnieją takie dla których naturalną formą przemieszczania się jest latanie. Należą do nich nietoperze.

Nietoperze to jedyne ssaki , które mogą aktywnie latać, są to zwierzęta w przeważającej większości prowadzące nocny tryb życia. Dzięki specjalnej budowie swoich tylnych kończyn nietoperze mogą odpoczywać zwisając głową w dół. Cechą charakterystyczną nietoperzy są skrzydła, które powstały z wydłużonych palców przedniej kończyny, przedramienia, ramienia oraz błony lotnej. Tylko kciuk zakończony pazurem nie uległ wydłużeniu i nie wchodzi w skład skrzydeł.

Europejskie gatunki tych zwierząt mogą latać z prędkością 52-55 km/godz. Najszybszym gatunkiem jest Lasiurus cinereus , który osiąga prędkość 96 km/godz. Poza tym, że są to ssaki latające to jeszcze posiadają zdolność pływania , chociaż nie nurkują.

Innym ssakiem, który może nie do końca lata ale może przebywa w powietrzu spore odległości jest Lotopałanka karłowata, zamieszkująca Australię i Nową Gwineę. Jej cechą charakterystyczną jest obecność długiego chwytnego ogona oraz fałdów skórnych, które stanowią wystarczającą powierzchnię nośną dla lotu ślizgowego na odległość do 55 metrów.