jaguar (Panthera onca)
Tropikalna puszcza amerykańska nie jest ojczyzną jedynie tak łagodnych i nieszkodliwych zwierząt, jak wymienione poprzednio. Zamieszkują ją też drapieżniki, z których 2 gatunki stanowią postrach innych mieszkańców tych rejonów. Największym i najgroźniejszym ssakiem drapieżnym jest tu jaguar (Panthera onca), którego zasięg obejmuje wielki obszar Ameryki Południowej aż po Meksyk. Długość ciała tego ssaka z rodziny kotów wynosi 1,4-2 m, a ogona do 75 cm. Futro jego, o dominującym kolorze rudożółtym, pokrywają czarne regularne lub nieregularne plamy, pełne albo pierścieniowate. Nierzadko spotyka się także osobniki zupełnie czarne.
Jaguar żyje w pierwotnych lasach położonych w pobliżu wód, zwłaszcza zaś na obszarach poprzecinanych gęsto rzekami lub bagnami. Najbardziej ulubionymi miejscami jego przebywania są zalesione brzegi rzek lub porośnięte wysoką trawą i trzcinami bagna. Sposobem życia jaguar przypomina inne wielkie koty. Mimo dość ciężkiego ciała zręcznie wspina się po drzewach w poszukiwaniu pokarmu. Poluje również na ziemi. Jest dobrym i wytrwałym pływakiem. Nie jest wybredny w wyborze miejsca pobytu i osiedla się tam, gdzie otoczenie zapewnia mu dostatek pożywienia. Aktywny jest w nocy i wówczas zdobywa pokarm. Jego głównym pożywieniem są leniwce i kapibary, ale napada na wszystkie zwierzęta stałocieplne, od bydła domowego do drobnych gryzoni. Niekiedy staje się niebezpieczny nawet dla ludzi. Czasami łowi też ryby, na które czatuje na brzegu całymi godzinami. Jeśli jakaś ryba znajdzie się w jego zasięgu, wówczas silnym i szybkim ruchem łapy wyrzuca ją z wody.
W dzień, najedzony, śpi bezwładnie zawieszony na grubej gałęzi drzewa lub na skale. Ogromny apetyt jaguara powoduje, że drapieżnik ten jest wielkim szkodnikiem, zwłaszcza na pastwiskach bydła domowego i koni, gdzie potrafi zabić wiele osobników.
Normalnie jaguary żyją pojedynczo, tylko w okresie rui łączą się w pary. W największych gęstwinach leśnych pod zwalonymi pniami drzew samica po ciąży trwającej około 100 dni rodzi zwykle 2, rzadko 3 młode, o sierści jaśniejszej niż u osobników dorosłych. Samica troskliwie opiekuje się potomstwem, które stosunkowo prędko staje się samodzielne i po około 2 miesiącach rozpoczyna wraz z matką wyprawy łowieckie. Po upływie około 6 miesięcy futro małych jaguarów przyjmuje ubarwienie osobników dorosłych.